Головна » Серіал “Володарі повітря”: робота Стівена Спілберга про військових льотчиків – чи варто дивитися

Серіал “Володарі повітря”: робота Стівена Спілберга про військових льотчиків – чи варто дивитися

Серіал "Володарі повітря"
Серіал “Володарі повітря” – нова робота Спілберга (фото з apple.com)

26 січня 2024 року на Apple TV+ вийшов фільм “Володарі повітря” з Остіном Батлером та Баррі Кеоганом у головних ролях.

Це ідейне продовження серіалів «Брати по зброї» і «Тихий океан». Шоу також показує події Другої світової війни, але змінює ракурс: тепер у центрі сюжету пілоти.

Ось чому вам варто подивитися «Володаря повітря».

Хто такі Володарі Повітря?

Дата прем’єри: 26 січня
2024 року Країна походження: США
Режисери: Кері Джоджі Фукунага, Анна Боден, Райан Флек, Ді Ріс, Тімоті Ван Паттен
Сценаристи: Дональд Л. Міллер, Джон Орлофф, Джон Шибан
В ролях: Каллум Тернер, Ентоні Бойл, Остін Батлер, Нейт Манн, Баррі Кеоган, Елліот Уоррен, Девід Шилдс
Жанри: Війна, бойовик, Історія
Серіали, схожі на “Володарі повітря”: “Брати по зброї”, “Тихий океан”, “Покоління вбивць”
Тривалість: 9 серій від 50 до 77 хвилин
Де дивитися: Apple TV+

«Володарі повітря» показують жахи війни на противагу спокійному життю

У 1942 році кращих друзів Гейл Бак Клайвен і Джона Бакі Ігана відправляють на військову базу в Східній Англії. Там вони приєднуються до пілотів бомбардувальників Boeing B-17 зі 100-ї ескадрильї 8-ї повітряної армії США.

Життя льотчиків сильно відрізняється від повсякденного життя інших солдатів. На базі вони ходять в бари, п’ють і танцюють. Пілоти вважаються елітними і тому їм надаються додаткові привілеї.

Але комфорт на Землі компенсується пеклом, яке переживають військові в повітрі. Королівські ВПС бомбардують німецькі позиції вночі, щоб літаки залишалися невидимими для ворога. Американці ж ведуть вогонь по конкретних позиціях. Тому кожна їхня місія проходить при денному світлі і закінчується десятками або сотнями смертей. Через це ескадрилью прозвали «Кривавою сотнею».

Band of Brothers змінили наше уявлення про військові шоу. Творці показали життя десантників у світі бруду та крові, без будь-якої романтики. Тенденцію продовжили й інші гучні міні-серіали HBO про війну: «Тихий океан» від тих же Спілберга і Хенкса і «Покоління вбивць» про американське вторгнення в Ірак.

«Володарі повітря» не копіюють приземлену естетику своїх попередників. Головні герої сплять не в хамві чи брудних таборах, а в казармах на дуже гарній базі. Сіми не їдять пайок у польових умовах, а повноцінно харчуються в їдальні. І відпочивають між місіями: воюють з британцями, потім проводять час у Лондоні.

Такими вступами автори ризикували піти на героїзацію війни, показавши її надто красивою. Але вийшло навпаки: на противагу спокійному життю бойові епізоди вийшли особливо емоційними. Увечері герої п’ють, танцюють і ведуть душевні розмови. А наступного дня одну з них збивають.

Або спочатку глядачам показують Лондон, який ніби відірваний від війни, повний барів і веселощів. А потім показують зруйнований бомбою будинок — і матір, якій витягли з-під завалів тіло дитини.

Персонажів у серіалі занадто багато, але не всі вони однаково цікаві

Міні-серіали про війну відрізняються великою кількістю персонажів. У «Поколінні вбивць» увага завжди зосереджена на трьох морських піхотинцях, з якими журналіст Ієн Райт їде в одній машині. Але є й інші персонажі історії: некомпетентні та зарозумілі керівники, харизматичний «голос розуму» Док, зелені новобранці. Не всі з них запам’ятовуються – більшість імен забуваються, як тільки їх вимовляють на екрані. Але кожен з численних персонажів додає в історію новий шар.

«Володарі повітря» намагаються досягти подібного ефекту, але на практиці страждають від надмірної кількості героїв. Багато хто з’являється на екрані лише для того, щоб драматично померти через епізод.

А деякі, схоже, вводяться в сюжет виключно заради камео відомих акторів. Вступ до шоу демонструє Шуті Гатву, зірку серіалу «Статеве виховання» та нового «Доктора Хто». Але його персонаж з’являється тільки в останніх епізодах і майже не отримує екранного часу.

Головні герої також неоднозначні. Бак, якого грає Остін Батлер, отримує чи не найбільше екранного часу — і найменше розвитку. Спочатку його представляють як мачо з глибоким голосом і пафосними, хоч і простими, промовами. Він вірний своїй єдиній любові і завжди готовий йти в бій.

В останніх епізодах Бак залишився колишнім, за винятком кількості льотних годин. Застій лейтенанта особливо помітний на контрасті з його кращим другом Бакі. Він поступово збирає психологічні травми і доходить до міркувань, що заради доброї справи можна бомбити навіть райони з мирним населенням.

У розпал сезону Бак і Бакі відходять на другий план. Прапор головних героїв підхоплюють персонажі Ентоні Бойла і Нейта Манна: вони ж виступають в ролі закадрових оповідачів в серіалі. Бойл грає пілота-штурмана Гаррі Кросбі. У першому епізоді він страждає від льотної хвороби, не може зосередитися на карті і випадково привозить свій літак не до Англії, а до узбережжя окупованої Франції.

Але поступово Кросбі набував впевненості і піднімався до ключових ролей у кожній місії, включаючи знамениту висадку в Нормандії. Розі Манна спочатку з’являється як новачок, який просить поради у більш досвідчених Бака і Бакі. Однак з часом він і сам стає прикладом для новобранців.

“Володарі повітря” – сміливий, але затягнутий серіал

Важко назвати шоу нудним. «Володарі повітря» кілька разів змінюють настрій і акценти: зі збірки історій про місії ВПС серіал поступово перетворюється на повноцінну військову хроніку. Хтось із героїв продовжує битися в повітрі, хтось планує атаки на штаб, хтось опиняється в концтаборі.

Однак сюжет розвивається не так швидко, як хотілося б. Перші епізоди суворо дотримуються формули «брифінг – місія – оплакування загиблих» – а до четвертого епізоду це втомлює. Приблизно в цей момент серіал робить більший акцент на особистих історіях персонажів, а не на їхніх завданнях. Але не кожен почекає кілька годин, щоб зайвий раз переконатися в тому, що смерть, жах і героїзм співіснують на війні.

При цьому можна подивитися практично все «Покоління вбивць», куди більш оригінальний і актуальний серіал. Навіть якщо в ньому менше дії, ніж в «Лордах».

 Плюси «Володарів повітря»:

  1. Серіал показує війну по-іншому: герої встигають і жити, і померти.
  2. Емоційні екшн-сцени.
  3. Яскравий акторський склад.

Мінуси «Володарів повітря»:

  1. Ряд затягується. При цьому вона розганяється тільки до середини.
  2. У серіалі дуже багато поверхневих персонажів.
Прокрутка до верху