Кожнорічний документальний фестиваль у Салоніках, відомий як Thessaloniki Documentary Festival, відзначається своєю спрямованістю на незалежні документальні стрічки та твори молодих документалістів. Однією з престижних нагород цього фестивалю є Amnesty International Award, що вручається за фільми, що активно підтримують права людини.
Читайте також: Оголений Джон Сіна вручив нагороду “Оскар-2024” за найкращі костюми
На цьогорічному 26-му фестивалі у Салоніках особливу увагу здобув документальний фільм “Звідки куди”. У виробництві стрічки з боку України брала участь кінокомпанія “435 FILMS”, заснована продюсеркою Анною Паленчук.
Організатори кінофестивалю відзначили стрічку за її потужну хроніку подорожей цивільних українців, які, залишаючи все позаду через війну, відправляються у невідоме. Фургон евакуації, зображений у фільмі, стає своєрідним ковчегом, що несе сподівання та відчай.
Режисер фільму, поляк Мачек Хамела, особисто брав участь у евакуації українців від перших днів вторгнення. Він вирішив зафіксувати на камеру свої подорожі на мікроавтобусі та розмови з евакуйованими. За півроку він доставив в безпечні місця 400 людей, деякі з яких стали героями його стрічки.
Світова прем’єра документального фільму “Звідки куди” відбулася на Каннському міжнародному кінофестивалі у травні 2023 року. Стрічка вже отримала безліч нагород, включаючи Головну нагороду журі на британському кінофестивалі Sheffield DocFest, Найкращий український повнометражний документальний фільм на Одеському міжнародному кінофестивалі, а також понад 20 інших нагород на міжнародних фестивалях. Фільм також увійшов до шорт-листа найпрестижнішої кінопремії “Оскар” 2024 у категорії “Повнометражний документальний фільм”.
Опис фільму:
В перші дні вторгнення Росії в Україну люди стикаються з невизначеністю, вирішуючи відмовитися від того, що мають, і тікати від війни. Їхня подорож на запилених автобусах, тримаючи в руках єдине, що залишилося, стає символом відчайної боротьби. Автівка долає десятки тисяч кілометрів, перетворюючись на різноманітні приміщення для біженців: від кімнат очікування до лікарень, від зони довіри до місць свідчень, де зустрічаються люди, які випадково стали спільниками. “Звідки куди” стає колективним портретом, створеним з переживань тих, хто шукає безпечне пристановище в умовах війни. У межах автобуса, їх тимчасового притулку, зникають значення статі, віку, колір шкіри, фізичний стан, походження, ідентичності, світогляду та релігії. У польській та українській версіях назви фільму – Skąd dokąd та Звідки куди, “звідки” (Skąd) та “куди” (dokąd) – стають питаннями, які ставляться кожному, хто намагається пройти через безліч контрольно-пропускних пунктів на території України.
Характеристики фільму:
- Оригінальна назва: Skąd dokąd
- Міжнародна назва: In the Rearview
- Режисер: Мачек Хамела
- Оператори: Юрій Дунай, Wawrzyniec Skoczylas, Marcin Sierakowski, Piotr Grawender
- Монтаж: Piotr Ogiński
- Саунд-дизайн: Marcin Lenarczyk
- Корекція кольору: Aleksandra Kraus PSFC
- Продюсери: Piotr Grawender, Мачек Хамела
- Копродюсери: Jean-Marie Gigon, Анна Паленчук
- Асоціативна продюсерка: Ксенія Марченко
- Виробництво: Affinity Cine (Польща)
- Копродюсери: SaNoSi Poductions (Франція), 435 FILMS (Україна)
- Співфінансування: Polish Film Institute (PISF)
- Жанр: Повнометражний документальний фільм
- Тривалість: 85 хвилин
- Мова: Українська, Російська, Польська, Французька, Англійська
- Країни виробництва: Польща, Франція, Україна