Академія кінематографічних мистецтв і наук планує передемонтувати 90-хвилинну версію трансляції “Оскара”. Ця версія була надана міжнародним ліцензіатам. Вони планують відновити ключовий момент, який залишили поза початковою версією. Планують відновити момент вручення категорії “Найкращий документальний повнометражний фільм”, яку переміг фільм на тему війни в Україні “20 днів у Маріуполі“.
Цей крок був зроблений після того, як телеканал Суспільне, який володіє правами на трансляцію оскарівського шоу в Україні, висловив протест проти виключення категорії з 90-хвилинної версії. В телеканалі заявили, що “шоковані і глибоко розчаровані” рішенням щодо видалення зворушливої промови українського режисера Мстислава Чернова.
Суспільне транслювало оскарівське шоу в прямому ефірі в Україні в рамках угоди з компанією Disney. Disney займається глобальним ліцензуванням шоу від імені Академії (Академія відповідає за зміст телепередачі — як повнометражну версію, так і 90-хвилинну нарізку). Через різницю в часі між США та Україною, телетрансляція “Оскара” починалася о 1 годині ночі за місцевим часом і закінчувалася приблизно о 4:30 ранку. Це, звісно, обмежувало кількість людей, які прокинулися, щоб побачити трансляцію. «Суспільне» планувало транслювати 90-хвилинну версію в прайм-тайм у понеділок увечері, але швидко зв’язалося з Disney після того, як виявило, що категорія «Найкращий документальний фільм» та сама промова Чернова відсутні.
“Наша команда була шокована і глибоко розчарована, коли ми не побачили номінацію “Найкращий повнометражний документальний фільм” у міжнародній версії, де “20 днів у Маріуполі” був справедливо відзначений”, – цитує видання виконавчого продюсера телеканалу “Суспільне культура” Лук’яна Галкіна у статті, опублікованій у понеділок на сайті Суспільного. «Потужна промова Мстислава Чернова підкреслила єдність між Україною та світом, що робить ще більш прикро бачити, що цей епізод, сповнений правди та сили, виключений з версії, поширеної серед світових ліцензіатів «Оскара».
Політичні мотиви чи прикра помилка?
За словами Лук’яна Галкіна, це було особливо кричуще, тому що 90-хвилинна скорочена версія минулорічного “Оскара” включала категорію “Найкращий документальний повнометражний фільм”, яка дісталася “Навальному”. Цей фільм про ув’язненого російського опозиціонера Олексія Навального. В емоційній родзинці цього телеефіру Юлія Навальна, дружина Навального, вийшла на сцену разом з режисером Даніелем Роером і неявно засудила Кремль.
“Мій чоловік сидить у в’язниці тільки за те, що говорить правду”, – сказала Навальна. “Мій чоловік сидить у в’язниці лише за те, що захищає демократію. Олексію, я мрію про той день, коли ти будеш вільний, а наша країна буде вільною. Залишайтеся сильними».
Галкін сказав: «Ось сміливий факт: минулорічна категорія документального фільму була включена до 90-хвилинної міжнародної версії, як і політична промова Юлії Навальної. Я не дуже вірю, що Disney планує сценарій 90-хвилинної версії без урахування прогнозів переможців. Це звучить непереконливо для високопродуктивного шоу. «20 днів у Маріуполі» – це не лише видатний документальний фільм. Це унікальне свідчення про злочини росіян, і вся команда буквально ризикувала життям, щоб його екранізувати. Саме тому надзвичайно важливо, щоб ця історична подія та історична промова Мстислава Чернова були у всіх варіантах».
Реакція українського суспільства
Галкін розповів нам, що глядачі “Суспільного” звернулися до соціальних мереж, дізнавшись про те, що “20 днів у Маріуполі” було вилучено з шоу “Оскар”. Він описав їхню реакцію як «люту та образу».
«Як суспільний мовник, ми маємо поважати їхні інтереси. Це було головною причиною для швидкого та чесного спілкування [з Disney] про те, що сталося» – сказав Лук’ян Галкін.
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення також надіслала різко сформульовану заяву протесту через відсутність документального повнометражного фільму. У листі, адресованому генеральному директору Disney Бобу Айгеру та голові правління Марку Паркеру, рада написала: «Сьогодні всі демократії світу шукають будь-яку можливість протистояти військовій агресії, яка становить загрозу мирному світовому порядку. У цей момент ваші співробітники вирішують прибрати фрагмент Церемонії, де журналісти отримують Приз за повнометражний документальний фільм, що розповідає про жахи війни! … Нам важко повірити, що таке рішення колективу студії буде політично вмотивованим, узгодженим керівництвом компанії».
Немає жодних ознак того, що вилучення «Найкращого документального повнометражного фільму» був зроблений з політичних причин, а лише з часових причин. Нагадаємо, що 90-хвилинні версії шоу 2018-2022 років також не включали «Найкращий документальний повнометражний фільм».
Глобальні ліцензіати завжди мають можливість транслювати повну версію шоу. Вони не зобов’язані транслювати 90-хвилинне скорочення. Однак, згідно з ліцензійною угодою, глобальний мовник не може в односторонньому порядку вносити зміни до 90-хвилинного скорочення, що надається Академією. Тож телеканал «Суспільне» вирішили повторно транслювати повну версію шоу для українських глядачів.
Хто такий Мстислав Чернов?
Мстислав Чернов, уродженець Харкова, Україна. Його команда зіткнулися з величезним ризиком, коли вони документували руйнування Маріуполя та величезні людські втрати під час невпинних російських обстрілів та бомбардувань цивільних об’єктів. У своїй промові на церемонії вручення “Оскара” Чернов протиставив свої емоції радості, яку зазвичай спостерігають лауреати премії “Оскар”.
“Для мене велика честь, але, напевно, я буду першим режисером на сцені [Оскара], який скаже: “Я хотів би ніколи не знімати цей фільм”. Я хочу мати можливість обміняти це [на] Росію, яка ніколи не нападе на Україну. Ніколи не окупує наші міста”, – сказав Чернов у прямому ефірі. Він продовжив: «Я хочу, щоб вони[РФ] звільнили всіх заручників, усіх солдатів, які захищають свої землі, усіх цивільних, які зараз перебувають у своїх в’язницях. Але я не можу змінити історію, не можу змінити минуле. Проте ми всі разом, серед вас, одні з найталановитіших людей у світі. Ми можемо зробити так, щоб історія була розставлена на всі крапки, і що правда переможе. І що маріупольці та ті, хто віддав своє життя, ніколи не будуть забуті. Бо кіно формує пам’ять, а спогади формують історію. Отже, дякую всім і дякую всім. Дякую тобі, Україно, Слава Україні“.
Джерело: “Оскар”: “Академія” відновить перемогу “Маріуполя” на міжнародному телебаченні (deadline.com)